A Lisszabonban zajló csapat Európa-bajnokságon szombaton a helyosztókat rendezték. A magyar női együttes előbb a fehéroroszokat, majd a hollandokat is legyőzte, így az 5. helyen végzett. A férfiak magabiztosan verték a görögöket, ám este a lengyelektől kikaptak, ezzel a 10. helyet érdemelték ki.

A Póta Georgina, Madarász Dóra, Lovas Petra összetételben asztalhoz álló magyar csapat az 5–8. helyért rendezett szombati helyosztón 3-1-es győzelmet aratott a fehéroroszok együttes fölött, így délután az ötödik helyért mérkőzik. Póta Georgina mindkét meccsét megnyerte, győzött Lovas Petra is, csupán Madarász Dórának kellett elkönyvelnie vereséget.

lután a csoportküzdelmek során egyszer már fölülmúlt hollandokkal szemben már az ötödik hely volt a tét. Téglás Pétér szövetségi kapitány ezúttal Madarász és Pergel mellett az addig nem szerepeltetett Ambrus Krisztinát küldte asztalhoz. A csapat sikerrel járt: mindhárom lány egy győzelemmel járult hozzá a sikerhez, és bőven belefért, hogy Pergel az első mérkőzésén kikapott Eerlandtól. A vége 3-1 lett, így a magyar válogatott az ötödik helyet szerezte meg az Európa-bajnokságon.

A férficsapat váratlanul fölényes sikert aratott a görögökkel szemben. A 9–12. helyért vívott meccsen először szerepelt az Eb-n Lakatos Tamás, és győzelemmel mutatkozott be. Nyert Jakab János kétszer, s bár Kosiba Dániel veszített Gionisz ellen, a 3-1-es diadal azt jelentette, hogy együttesünk a 9. helyért játszhatott a lengyelekkel.

A magyarok utolsó Eb-meccse különlegesen izgalmasan alakult. Pattantyús Ádám nagy csatában verte Dyjast, ezt követően Lakatos is szoros játszmákban Florast. A folytatásban Jakab és Lakatos egyaránt öt szettben szenvedett vereséget, a mindent eldöntő találkozóra pedig a rivális becserélte kínai származású játékosát, Wangot. Pattantyús sajnos nem bírt vele, így a lengyeleké lett a kilencedik, a mieinké a tizedik hely.

Jó hír, hogy mindkét magyar válogatott jövőre is az Eb legfelső osztályában szerepelhet, továbbá az is, hogy együtteseink kivívták a jogot a 2015-ben első alkalommal megrendezendő Európai Játékokon való részvételre. A bakui esemény lényegében a kontinens „olimpiai” játékainak fogható fel; a jövő nyári programban huszonöt sportág versenyei szerepelnek. Asztaliteniszben a most zajló Eb első 14 helyezettje, a másodosztály győztese, valamint a házigazda Azerbajdzsán sportolói vehetnek részt az Európai Játékokon.

Az Eb vasárnap késő este ért véget. A nők döntője papírforma eredménnyel, sima német győzelemmel zárult az osztrákokkal szemben, a férfiak fináléjában azonban jókora meglepetés született: Portugália 3-1-re legyőzte az utóbbi hat Eb-n egyaránt aranyérmes német válogatottat.

Nők, az 5–8. helyért

MAGYARORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG 3-1

Póta Georgina–Alena Dubkova 3-0 (8, 8, 7)

Madarász Dóra–Alekszandra Privalova 1-3 (3, -6, -7, -9)

Lovas PetraAlina Arluszkaja3-0 (7, 4, 5)

Póta–Privalova 3-0 (4, 12, 6)

Az 5. helyért

MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 3-1

Madarász DóraLi Jie3-1 (11, 7, -8, 8)

Pergel Szandra–Britt Eerland 1-3 (2, -2, -9, -7)

Ambrus Krisztina–Rianne van Duin 3-2 (3, -8, 9, -6, 8)

Pergel–Yana Timina 3-2 (-5, -7, 9, 13, 9)

Férfiak, a 912. helyért

MAGYARORSZÁG–GÖRÖGOROSZORSZÁG 3-1

Lakatos TamásKonsztantinosz Papageorgiu 3-2 (9, -8, 4, -9, 7)

Jakab János–Anasztasziosz Riniotisz 3-0 (12, 6, 6)

Kosiba Dániel–Panagiotisz Gionisz 1-3 (-8, - 7, 4, - 11)

Jakab–Papageorgiu 3-0 (14, 9, 9)

A 9. helyért

MAGYARORSZÁG–LENGYELORSZÁG 2-3

Pattantyús ÁdámJakub Dyjas 3-2 (-9, 6, 9, -2, 8)

Lakatos Tamás–Robert Floras 3-1 (10, 9, -16, 9)

Jakab János–Daniel Gorak 2-3 (7, -5, -4, 9, -8)

Lakatos–Dyjas 2-3 (-6, -6, 5, 8, -5)

Pattantyús–Wang Zeng-yi 1-3 (-5, 8, -2, -4)

SZOMBATI EREDMÉNYEK

Nők. Elődöntő: AusztriaLengyelország 3-1, Németország–Svédoroszország 3-0. Az 5–8. helyért: Magyarország–Fehéroroszország 3-1, Hollandia–Románia 3-2. Az 5. helyért: Magyarország–Hollandia 3-1. A 7. helyért: Románia–Fehéroroszország 3-0.

Férfiak. Elődöntő: Németország–Horvátország 3-1, Portugália–Svédoroszország 3-1. Az 5–8. helyért: Fehéroroszország–Franciaország 3-1, Oroszország–Spanyolország 3-2. Az 5. helyért: Oroszország–Fehéroroszország 3-1. Az 7. helyért: Franciaország–Spanyolország 3-0. A 9–12. helyért: Magyarország–Görögország 3-1, Lengyelország–Ausztria 3-2. A 9. helyért: Magyarország–Lengyelország 2-3. A 11. helyért: Ausztria–Görögország 3-0.